Spitalul din Agnita, preluat de Primărie

Descentralizarea în sistemul de sănătate continuă în judeţul Sibiu. În cursul zilei de ieri, Spitalul Orăşenesc Agnita a fost preluat de către municipalitate. Potrivit directorului Direcţiei Judeţene de Sănătate Publică, prof.univ.dr. Ioan Maniţiu, preluarea a decurs fără probleme. La rândul său, Radu Curcean, primarul din Agnita, spune că a preluat un spital fără datorii. “Nu am preluat spitalul cu datorii. Dacă se păstrează actualul sistem de lucru cu Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate, nu vom avea probleme financiare. Oricum noi în fiecare an am alocat sume din bugetul local pentru întreţinere şi investiţii la spital. Dacă ne lasă autonomie o să fie mai bine”, a declarat pentru TRIBUNA primarul Radu Curcean. (R.G., C.P.)

sursa: www.tribuna.ro